P5 Full Color LED Sign L29 Outdoor IP65 2940x540mm COSMI
Light up your business and grab attention with the P5 L29 Full Color Outdoor LED Sign, designed for retail and commercial applications.
Thanks to its 5mm pixel pitch and advanced resolution, it ensures sharp and visible images from short and medium distances.
Main features:
- High brightness for exceptional visibility, even during the day.
- Dynamic content: videos, images, programmable texts and animations.
- Easy maintenance: sturdy chassis with top opening and anti-vandalism system.
- Weatherproof: IP65 certified.
Easy management via Windows software and iOS/Android app.
Perfect for promoting offers and information in an innovative way.
| Technical Specifications | Details |
|---|---|
| LED type | SMD |
| Step (Pitch) | 5mm |
| Resolution | 576x96px per cabinet |
| Brightness | ±5,000 / 5,500 nits |
| Viewing distance | ≥5m |
| Viewing angle | 140°H / 130°V |
| Maximum consumption | ≤1156W |
| Average consumption | ±462W |
| Working voltage | AC200-230V |
| Chassis / IP Rating | Metal / Front: IP65 / Back: IP54 |
| Opening system | Front, upwards |
| Scan | 1/8 |
| Double sided | No |
| Working temperature | -20°C / +45°C |
| Working humidity | 10-90% |
| Software | Included, multilingual |
| Connectivity | TCP/IP (network cable), USB memory, 3G/4G, Wi-Fi, optional Cosmi Server |
| Weight | ±74.5kg net / 82kg with packaging |
| Dimensions with packaging | 3050x660x190mm |
| Grayscale | 14-16 bit |
- Tecnologia
- LED
- Type of Use
- Outdoor
- No. Display
- Single Side
- Brightness
- 5500 cd/m2
- LED Pixel Pitch
- 5 mm
- Dimensions (mm)
- 2940x540
- Grado Protezione IP
- IP65
- Tipologia insegna
- Banner
Cosmi is a leading manufacturer and distributor of LED technology solutions, specializing in full-color devices. Thanks to the in-house development of its products, Cosmi anticipates market trends by offering cutting-edge innovations for immediate implementation. With one of the most extensive partner networks in Spain and Europe, Cosmi guarantees quality, efficiency, and advanced service, distinguishing itself in the sector with a unique and innovative range of full-color LED products.